NAMA 2019 NOMINEES ANNOUNCED

The Namibian Annual Music Awards 2019 announced the stellar lineup of nominees made up from the best of the best in Namibian music over the past year, in a star-studded event ceremony and live broadcast on NBC, from the NTN Theatre in Windhoek. The spectacular night saw an unprecedented lineup of new artists nominated for a NAMA for the first time. The top honors with 4 nominations each went to Gazza, Kinnzo, Lindsey, Top Cheri and Tswazis followed closely by DJ Kboz, Exit, Franklin & Dee’a, Lize Ehlers, Sean K, Shaeto, Tate Buti and Vaughn Ahrens receiving 3 nominations each. 

The Namibian Annual Music Awards 2019 is now officially on the road to Swakopmund for this year’s undoubtedly groundbreaking ceremony once again taking place on Saturday 7thSeptember at The Dome.

The full list of nominees announced are:

The Best Afrikaans category is sponsored by National Arts Council of Namibia and the nominees are:

  • BRADLEY ANTHONY for EK IS LIEF VIR JOU FEAT BWOY
  • LINDSEY for GOD VAN DIE OU-TYD
  • LIZE EHLERS for HOU OP LIEG
  • REEZIANA for LIEF MY
  • VAUGHN AHRENS for AMEN

The Best Damara Punch category is sponsored by National Arts Council of Namibia and the nominees are:

  • KINZZO for EENDJO
  • KINZZO & FIMBIKO for YAA NANGESHEFA
  • RODNEY SEIBEB for NE !HUB-AIB
  • T-BOZZ & STAIKA for NAUXUBE
  • TSWAZIS for SA GELUKS

The Best Oviritjie category is sponsored by National Arts Council of Namibia and the nominees are:

  • ALMA PEKI HIAMUHONA for PENINA
  • OUWA UO VIRITJE for I’M SORRY
  • MBM for MUKAA KOZONGOMBE
  • RAX KANDJOZE for MBAKONDJA O’SHARPA
  • THE BIG FIVE for OKAKURUHA

The Best Soukous/Kwasa category is sponsored by National Arts Council of Namibia and the nominees are:

  • ALLEN JONATHAN for CHICHIKEZAKO FT DJ LENGA LENGA
  • DJ SIYA for MUKWAKO FT TATE BUTI
  • MSUNDAY for MOLUKANDA FT. JS
  • TATE BUTI for ONDJEKE
  • TOP CHERI for DANISA

The Best Afro Pop (incl. of Township Disco) category is sponsored by Standard Bank Namibia and the nominees are:

  • ANTANY KNOWS for COMPRENDE
  • ALLEN JONATHAN for /NUBA TE FT STAKES & ADORA
  • DJ KBOZ for THE MUSIC FT KING ELEGANT, PRINCELOU, TOP CHERI & ATHAWISE
  • GAZZA for CHELETE
  • KALUX for RORO FT ONE BLOOD

The Best Gospel category is sponsored by Air Namibia and the nominees are:

  • ADORATION HOLY CHOIR for YADAH PRAISE
  • D-NAFF for WE PRAY FT NAMGOSPEL UNITED
  • LINDSEY for ALLES OP DIE ALTAAR
  • TSWAZIS for PRAY
  • ZAY ZAY for OP DIE SEE

The Best Kwaito category is sponsored by Namibia Statistics Commission and the nominees are:

  • D-JAY for MISTAKE ME FT YOUNG T
  • EXIT for IIMWAKU- MWAKU
  • ROCKING GENTS for DO LIKE I DO
  • SATLAM & M-JAY for OMAKUNDE FT EXIT, ALCOVIBE & YIZO YIZO
  • SIXER VUNDAKAN for KOTOKA featuring EXIT

The Best R&B category is sponsored by Coca-Cola Power Play and the nominees are:

  • DJ KBOZ for MAUKUHONGO FT ETJO (ETHNIX)
  • JALEEL for REAL LOVE
  • MICHEAL PULSE for JUST LIKE THAT
  • SEAN K for SO BAE
  • SHAETO for TAKE IT AWAY

The Best Rap/Hip-Hop category is sponsored by Coca-Cola Power Play and the nominees are:

  • ABDALLAH for MIRROR IMAGE FT ZARA, FIDDY THE RAPPER & LEO THE GUITARIST
  • KANIBAL for MOLUKANDA
  • SHAETO for REMAIN ME FT BRADLEY ANTHONY
  • SKRYPT for I GOT IT
  • SLAMMER for RUN THE WHOLE TOWN

The Best House category is sponsored by Standard Bank Namibia and the nominees are:

  • FRANKLIN & DEE’A for KALA WAHAFA FT ESME & IMMS
  • GOOD SOUL for TODAY FT DESIRE
  • KINZZO & FIMBIKO for EENGOMA
  • LIZE EHLERS for FANTASTIC SAM
  • SEUN for I’M IN LOVE WITH JESUS

The Best Reggae category is sponsored by Tafel Lite and the nominees are:

  • FRANS DOMINGOS for WHO CAN I SEND?
  • GERRY DREAD for GHETTO SURVIVAL
  • KANA BOY for VANA VANDJE FT KAMATI EKANDA
  • VAUGHN AHRENS for STELLENBOSCH
  • VALENTINO ELAGO for LOVING YOU IS EASY FT DALUX

The Best Traditional category is sponsored by Metropolitan and the nominees are:

  • BIG BEN for VAKURU
  • KATOPI for OMBILI NAIPANGELE
  • LAVIYALAVA for CHANGE featuring HIMBA BOI
  • PULAZA for IAO KHOEN
  • TORSHLAM for ONTUMWAFO

The Best Collaboration category is sponsored by Namibia Wildlife Resorts and the nominees are:

  • BLENGE MO FIRE FT ETJO (ETHNIX) & JIMMY JAY – 2 SIDES
  • 0.COM NANA FT TOP CHERI & DAKA YONONGO
  • KANIBAL LOVE LANGUAGE FT KING WASABY
  • TATE BUTI AINA FT TOP CHERI
  • SHAETO FEATURING BRADLEY ANTHONY FOR REMAIN ME

The Best Single category is sponsored by Tafel Lite and the nominees are:

  • DESMOND featuring JALEEL for KNOW BETTER
  • KK for Khâimâ FT TSWAZIS
  • RUSH for NO SURPRISE FT LAMORE
  • SALLY BOSS MADAM for NET SO
  • SUNNY BOY for YOUNG, WILD AND FREE

The Best Music Video category is sponsored by Namibia Film Commission and the nominees are:

  • JALEEL for REAL LOVE
  • KK featuring TSWAZIS for Khâimâ
  • LEATHER MEIN for GIVE ME DANCE
  • SALLY BOSS MADAM for NET SO
  • SEAN K for SO BAE

The Song of the Year category is sponsored by Tafel Lite and the nominees are:

  • GAZZA for CHELETE
  • LIONESS for BAD FT SLICKARTIE  
  • Y CLIFF for DROWNING IN MY FEELINGS

The Pan African Artist of the Year category is sponsored by Namibia Wildlife Resorts and the nominees are:

  • AKA for FELA INVERSACE
  • DIAMOND PLATNUMZ for AFRICAN BEAUTY 
  • HOLLY REY for DEEPER 
  • MASTER KG for SKELETON MOVE 
  • PRINCE KAYBEE for BANOMOYA

The Best Producer category is sponsored by NASCAM and the nominees are:

  • DJ CHRONIC for EXIT – THE LIFE OF KUNTAKINTE
  • DJ CHRONIC for LIZE EHLERS – 5
  • MR ANDREW ON THE BEAT for TOP CHERI – FERTILE
  • ELVO DIERGHAAT for TSWAZIS – CRITICAL BUT STABLE

The Best Newcomer of the Year category is sponsored by Tafel Lite and the nominees are:

  • FRANKLIN & DEE’A for CHURCH IN SESSION
  • LINDSEY for RENEWED
  • SKRYPT for FOR THE WAIT
  • TOP CHERI for FERTILE
  • VAUGHN AHRENS for SONGS FOR WEDNESDAYS

The Best Duo/Group of the Year category is sponsored by Endjala Investments and the nominees are: 

  • FRANKLIN & DEE’A for CHURCH IN SESSION
  • KINZZO & FIMBIKO for IIMWAKU
  • O.COM for KINGS OF KULTURE
  • TSWAZIS for CRITICAL BUT STABLE
  • T-BOZZ & STAIKA for NAUXUBE

The Best Album of the Year category is sponsored by Tafel Lite and the nominees are:

  • EXIT for THE LIFE OF KUNTAKINTE
  • GAZZA for MISUNDERSTOOD
  • TATE BUTI for ONDJEKE
  • TOP CHERI for FERTILE
  • TSWAZIS for CRITICAL BUT STABLE

The Best Female Artist of the Year category is sponsored by Endjala Investments and the nominees are:

  • LINDSEY for RENEWED
  • LIZE EHLERS for 5
  • REEZIANA for DAWN OF THEE UNDERDOG
  • TOP CHERI for FERTILE
  • ZAY ZAY for U GENADE

The Best Male Artist of the Year category is sponsored by Endjala Investments and the nominees are:

  • BIG BEN for 102
  • DJ KBOZ for 38
  • EXIT for THE LIFE OF KUNTAKINTE
  • GAZZA for MISUNDERSTOOD
  • SEAN K for STATUS UPDATED 

Subscribe and follow the official digital channels for the Namibian Annual Music Awards and be ahead of multiple exciting announcements to follow over the days and weeks ahead including more live performances, hosts, meet-and-greets with the stars, ticket sales, amazing competition packages, and much more.

Official Website: http://www.nama.com.na

Facebook: facebook.com/namibianawards

Twitter: twitter.com/namibianawards or @namibianawards

Instagram: instagram.com/namibianawards or @namibianawards